Po nitce …

brain-954815_1280Kiedy wzięłam w obroty Lwią grzywę, czyli grzyb z białą głową zwany po polsku soplówką jeżowatą nie wiedziałam, dokąd mnie to zaprowadzi.

Cierpliwie studiowałam składniki, które ten grzybek zawiera i na jakiej zasadzie działają na organizm. Polisacharydy, polipeptydy, aminokwasy, minerały, witaminy … ok, wszystko jasne, ale co to takiego ten NGF – czynnik wzrostu nerwów i dlaczego jest tak istotny w leczeniu np. Alzheimera? Wykazano, że Soplówka jeżowata aktywuje produkcję NGF, który podtrzymuje czynności życiowe komórek nerwowych i stymuluje ich funkcjonowanie. Zaobserwowano znaczącą poprawę funkcji poznawczych osób dotkniętych tymi chorobami, jak również złagodzenie stanów depresyjnych.

No i wczytując się w ten czynnik dotarłam do informacji, że odkryła go pani prof. Rita Levi-Montalcini i nawet dostała za to w 1986 r Nagrodę Nobla. Na zdjęciach elegancka, mocno starsza pani z błyskiem w oczach. Nie będę tu opisywać jej życiorysu, chociaż jest bardzo ciekawy, ale przytoczę jej wypowiedź. Udzielając wywiadu miała 96 lat.

Víctor M. Amela:
A w jakiej kondycji jest dziś pani umysł?

W równie dobrej, jak kiedy miałam 20 lat. Nadal podejmuję ambitne wyzwania i jestem w stanie stawić im czoła. Jutro lecę na kolejny kongres medyczny. Niedługo skończę sto lat, ale mój mózg nie wie, co to starość. Mam oczywiście zmarszczki i widać, że się starzeję, ale moja głowa pracuje bez zarzutu. Zawdzięczam to wielkim możliwościom regeneracyjnym naszych neuronów. Chociaż część ludzkich komórek nerwowych obumiera, pozostałe podlegają swoistej reorganizacji i przejmują nowe funkcje. Pod warunkiem, że je odpowiednio stymulujemy.

Nasza bohaterka żyła 103 lata i do końca uczestniczyła w pracach założonego przez siebie Europejskiego Instytutu Badań nad Mózgiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *